Lagonda RD over Slu Of Puzzle CR
Good Condition27 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 18 T 56 N R 16 W |
| Carries | Lagonda RD |
| Crosses | Slu Of Puzzle CR |
| Coordinates | 39.66171, -92.73722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 36.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16495 |