County Road 321 over Hurricane CR
Fair Condition96 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 34 T 55 N R 22 W |
| Carries | County Road 321 |
| Crosses | Hurricane CR |
| Coordinates | 39.53658, -93.34714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 105.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16397 |