County Road 130 over Hurricane CR
Poor Condition31 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 22 T 55 N R 22 W |
| Carries | County Road 130 |
| Crosses | Hurricane CR |
| Coordinates | 39.57217, -93.35071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 147.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16424 |