Locust ST over Quick CR
Good Condition78 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 26 T 23 N R 2 E |
| Carries | Locust ST |
| Crosses | Quick CR |
| Coordinates | 36.61800, -90.82110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 97.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16398 |