Pine ST over Quick CR
Fair Condition96 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 26 T 23 N R 2 E |
| Carries | Pine ST |
| Crosses | Quick CR |
| Coordinates | 36.61900, -90.82120 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16399 |