Houston RD over Heaths CR
Good Condition32 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 5 T 47 N R 21 W |
| Carries | Houston RD |
| Crosses | Heaths CR |
| Coordinates | 38.88578, -93.24877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 452.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16404 |