Mcgruder RD over Heaths CR
Good Condition22 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 1 T 47 N R 22 W |
| Carries | Mcgruder RD |
| Crosses | Heaths CR |
| Coordinates | 38.87808, -93.28617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 193.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30369 |