New Truxton RD over Lit Bear CR
Fair Condition61 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Montgomery |
| Location | S 36 T 49 N R 4 W |
| Carries | New Truxton RD |
| Crosses | Lit Bear CR |
| Coordinates | 38.97144, -91.30283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16407 |