Bellville RD over Lit Bear CR
Good Condition36 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Montgomery |
| Location | S 8 T 48 N R 3 W |
| Carries | Bellville RD |
| Crosses | Lit Bear CR |
| Coordinates | 38.94608, -91.28281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 88.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16517 |