SH 5-7 Log 12.29 over Williams Creek
Good Condition38 years old4,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | 5 Mi East Jct SH 9 |
| Carries | SH 5-7 Log 12.29 |
| Crosses | Williams Creek |
| Coordinates | 34.61212, -92.68031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 345.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,200 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006159 |