County RD 414 over Dry CR
Good Condition43 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 20 T 30 N R 10 E |
| Carries | County RD 414 |
| Crosses | Dry CR |
| Coordinates | 37.25031, -89.97601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16417 |