County RD 406 over Creek
Good Condition66 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wayne |
| Location | S 23 T 27 N R 5 E |
| Carries | County RD 406 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.98401, -90.48604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 31.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16432 |