US 67 S over Otter CR
Good Condition19 years old3,359 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wayne |
| Location | S 18 T 27 N R 6 E |
| Carries | US 67 S |
| Crosses | Otter CR |
| Coordinates | 36.99112, -90.44861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.5 ft (53.2 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 659.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,359 (2024) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32021 |