Kenda DR over Br Of W Yellow CR
Fair Condition76 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 14 T 60 N R 19 W |
| Carries | Kenda DR |
| Crosses | Br Of W Yellow CR |
| Coordinates | 40.01078, -92.97904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 39.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16444 |