Ladue RD over E Yellow CR
Poor Condition33 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 20 T 60 N R 18 W |
| Carries | Ladue RD |
| Crosses | E Yellow CR |
| Coordinates | 40.00630, -92.94140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 95.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16528 |