Heggenmann RD over Dry Fk
Fair Condition37 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 19 T 45 N R 2 W |
| Carries | Heggenmann RD |
| Crosses | Dry Fk |
| Coordinates | 38.67883, -91.13585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 92.4 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16453 |