County RD 254 over Creek
Poor Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 19 T 53 N R 1 W |
| Carries | County RD 254 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 39.35750, -91.04836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 40.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16459 |