County RD 252 over Lit Buffalo CR
Poor Condition38 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 6 T 53 N R 1 W |
| Carries | County RD 252 |
| Crosses | Lit Buffalo CR |
| Coordinates | 39.39411, -91.05378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 149.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16317 |