County RD 395 over Youngs CR
Good Condition33 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 11 T 52 N R 10 W |
| Carries | County RD 395 |
| Crosses | Youngs CR |
| Coordinates | 39.30567, -91.98744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 404.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16477 |