County RD 395 over Fish Br
Good Condition31 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 23 T 52 N R 10 W |
| Carries | County RD 395 |
| Crosses | Fish Br |
| Coordinates | 39.27761, -91.98869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 117.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16500 |