RT U S over Spring Rvr
Fair Condition60 years old481 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 11 T 28 N R 29 W |
| Carries | RT U S |
| Crosses | Spring Rvr |
| Coordinates | 37.15016, -94.06149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 423.9 ft (129.2 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1124.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 481 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1650 |