County RD 4 over Cave Spring Br
Fair Condition33 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 26 T 28 N R 29 W |
| Carries | County RD 4 |
| Crosses | Cave Spring Br |
| Coordinates | 37.11346, -94.06110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 149.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25168 |