N Goodes Mill RD over Dubois CR
Fair Condition50 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 1 T 43 N R 1 W |
| Carries | N Goodes Mill RD |
| Crosses | Dubois CR |
| Coordinates | 38.51449, -90.96549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16514 |