N Goodes Mill RD over Browns Br Of Duboi
Good Condition32 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 13 T 43 N R 1 W |
| Carries | N Goodes Mill RD |
| Crosses | Browns Br Of Duboi |
| Coordinates | 38.48258, -90.96683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16482 |