Co RD SW 1301 over Bear CR
Fair Condition30 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 14 T 44 N R 28 W |
| Carries | Co RD SW 1301 |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 38.60500, -93.98833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 88.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24956 |