E 12th Street-cs over Imbeau Bayou
Good Condition23 years old210 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Jefferson |
| Location | 0.79 Mi W Mainst-pinebluf |
| Carries | E 12th Street-cs |
| Crosses | Imbeau Bayou |
| Coordinates | 34.21748, -91.99099 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 305 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006944 |