SH 190-05 Lm 6.89 over Harding Drain
Good Condition3 years old4,770 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Jefferson |
| Location | 0.2 Mi N Harding St-pb |
| Carries | SH 190-05 Lm 6.89 |
| Crosses | Harding Drain |
| Coordinates | 34.21607, -91.98951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 479.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,770 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007482 |