5576 over Mission Br
Fair Condition39 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 22 T 39 N R 30 W |
| Carries | 5576 |
| Crosses | Mission Br |
| Coordinates | 38.13748, -94.21931 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 61.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24996 |