7336 over Mission CR
Fair Condition76 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 34 T 39 N R 30 W |
| Carries | 7336 |
| Crosses | Mission CR |
| Coordinates | 38.11181, -94.22036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25068 |