County RD 2325 over Clear CR
Good Condition25 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 3 T 34 N R 30 W |
| Carries | County RD 2325 |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 37.74536, -94.21521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 272.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25023 |