County RD Troop over Clear CR
Good Condition39 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 4 T 34 N R 30 W |
| Carries | County RD Troop |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 37.73985, -94.22302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 300.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25169 |