US 54 E over Fitzhugh Br
Fair Condition52 years old14,839 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Callaway |
| Location | S 16 T 46 N R 10 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Fitzhugh Br |
| Coordinates | 38.75693, -92.04867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 421.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,839 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503 |