US 54 W over Hillers CR
Fair Condition53 years old7,660 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Callaway |
| Location | S 21 T 46 N R 10 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Hillers CR |
| Coordinates | 38.74829, -92.05446 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 317.9 ft (96.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1250.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,660 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504 |