Unicorn RD over Mid Indian CR
Fair Condition96 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 10 T 24 N R 30 W |
| Carries | Unicorn RD |
| Crosses | Mid Indian CR |
| Coordinates | 36.81146, -94.14548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 163.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25063 |