Unicorn RD over Stedman Br
Fair Condition86 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 14 T 24 N R 30 W |
| Carries | Unicorn RD |
| Crosses | Stedman Br |
| Coordinates | 36.80321, -94.14581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 101.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25064 |