SH 14-14- Lm 5.93 over Drainage Ditch No. 10
Good Condition22 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 5.05 Mi E Jct SH 1 |
| Carries | SH 14-14- Lm 5.93 |
| Crosses | Drainage Ditch No. 10 |
| Coordinates | 35.56996, -90.62593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 917.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2018) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006957 |