SH 214-02 over Ditch No. 10
Good Condition15 years old271 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 2.6 M E Jct. SH 163 |
| Carries | SH 214-02 |
| Crosses | Ditch No. 10 |
| Coordinates | 35.60583, -90.61535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 560.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 271 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007166 |