County RD 2180 over Hewlett Br
Good Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 25 T 27 N R 28 W |
| Carries | County RD 2180 |
| Crosses | Hewlett Br |
| Coordinates | 37.01643, -93.95030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 49.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25105 |