County RD 1070 over Hewlett Br
Poor Condition101 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 12 T 26 N R 28 W |
| Carries | County RD 1070 |
| Crosses | Hewlett Br |
| Coordinates | 36.98287, -93.93465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25183 |