Old HWY 36 over Sand Br
Poor Condition102 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 12 T 57 N R 16 W |
| Carries | Old HWY 36 |
| Crosses | Sand Br |
| Coordinates | 39.75868, -92.63213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25106 |