Malang RD over Trib Of Short CR
Fair Condition76 years old300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 2 T 27 N R 34 W |
| Carries | Malang RD |
| Crosses | Trib Of Short CR |
| Coordinates | 37.09498, -94.60117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25139 |