Central City RD over Trib To Short CR
Good Condition20 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 1 T 27 N R 34 W |
| Carries | Central City RD |
| Crosses | Trib To Short CR |
| Coordinates | 37.09305, -94.58308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31977 |