1485 over Trib Of Muddy CR
Fair Condition35 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 10 T 38 N R 31 W |
| Carries | 1485 |
| Crosses | Trib Of Muddy CR |
| Coordinates | 38.09157, -94.32412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25148 |