10006 over Muddy CR
Fair Condition56 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 15 T 38 N R 31 W |
| Carries | 10006 |
| Crosses | Muddy CR |
| Coordinates | 38.07522, -94.32459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25157 |