W 147 AVE over Br Of Sampson CR
Poor Condition35 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 27 T 62 N R 29 W |
| Carries | W 147 AVE |
| Crosses | Br Of Sampson CR |
| Coordinates | 40.14015, -94.16050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 40.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25155 |