W 385 ST over White Oak CR
Poor Condition38 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 20 T 62 N R 29 W |
| Carries | W 385 ST |
| Crosses | White Oak CR |
| Coordinates | 40.15811, -94.19452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 67.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25008 |