Quince RD over Sycamore CR
Fair Condition106 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 15 T 24 N R 34 W |
| Carries | Quince RD |
| Crosses | Sycamore CR |
| Coordinates | 36.80921, -94.58760 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25174 |