Old HWY 60 over Mcdouglas CR
Fair Condition100 years old600 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 11 T 24 N R 34 W |
| Carries | Old HWY 60 |
| Crosses | Mcdouglas CR |
| Coordinates | 36.83041, -94.56690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 206.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25143 |