10508 over Trib Of Reed CR
Fair Condition36 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 15 T 38 N R 32 W |
| Carries | 10508 |
| Crosses | Trib Of Reed CR |
| Coordinates | 38.07071, -94.43969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 60.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25177 |