US 82-09 Lm 17.27 over Loyds Bayou
Good Condition22 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 1.6 Mi W US 165-montross |
| Carries | US 82-09 Lm 17.27 |
| Crosses | Loyds Bayou |
| Coordinates | 33.30081, -91.52940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 366.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000006965 |